Sauna fińska jest małą chatą, zbudowaną z drewna, mieści się w niej jedynie wysokie łóżko, oczywiście również drewniane i piec. Chata taka położona jest zwykle blisko zbiornika wodnego – morza, jeziora lub choćby sadzawki. Stosowanie sauny fińskiej zakłada, że najpierw w chacie ogrzejemy swoje ciało do bardzo wysokiej temperatury, a po wyjściu, jeśli to możliwe, zanurzamy się w chłodną wodę.
Efekt ogrzania ciała w tradycyjnej fińskiej saunie otrzymuje się głównie za sprawą polewania gorących kamieni wodą Niekiedy jest tam coś w rodzaju pieca, który również polewa się wodą, by wytworzyć parę. Obecnie coraz częściej stosuje się elektryczne generatory pary. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, choć droższe. Generator pary można jednak ustawić na konkretną temperaturę i na czas grzania, dzięki temu otrzymujemy taką wilgotność i temperaturę powietrza, jaką jesteśmy zainteresowani.
W fińskiej saunie temperatura w komorze powinna oscylować wokół 80 stopni Celsjusza. Siedzi się w niej na drewnianych ławkach, a ciało wdycha przez skórę wodę i pozbywa się nadmiaru toksyn. Ciepła para przynosi kąpiel rozluźnienie mięśni, a pot oczyszcza ciało od zewnątrz. Jeżeli pozwalają na to warunki, prosto z sauny udajemy się do pobliskiego zbiornika wodnego.
W wielu nowoczesnych domach sauna staje się coraz częściej głównym elementem łazienki. W Polsce nie jest to jeszcze aż tak popularne, ale coraz więcej osób się na takie rozwiązanie decyduje, zwłaszcza jeśli mogą zrobić sobie saunę np. kosztem nieużywanej piwnicy w domu. W takiej sytuacji, mimo że nie biegnie się od razu do chłodnego jeziora, zazwyczaj różnicę temperatur zapewnia prysznic.